Wspierają nas
w 2017 rokuZnajdź nas na FB
Weźmiemy udział
Dołącz do nas
Przekaż 1% na nasze stowarzyszenie
Współpracujemy 1 2 379 80 81 

Połanieckie Ciekawostki Historyczne 3
Wiadomość napisał Radosław Matusiewicz w dniu 16.04.2017 r.

21 kwietnia 1828 roku zmarł ostatni kasztelan połaniecki - hr. Pius Kiciński herbu Rogala. Urodził się w Sławkowie w 1752 r., był szefem Gabinetu Stanisława Augusta i senatorem - kasztelanem Królestwa Polskiego. Nominację na połaniecką kasztelanię otrzymał 25 maja 1792 r.

[...] 13 października 1808 roku Izabella Lubomirska zawarła z Piusem Kicińskim, kasztelanem połanieckim układ, w którym wydzierżawiła mu "na dożywotnie posiadanie" folwark sichowski wraz z należącymi do niego wsiami: Sichowem Wielkim i Małym oraz Sydzyną. W 1815 r. został wójtem gminy Łubnice. Zmarł w 1828 roku w Warszawie.

czytaj dalej...
Połanieckie Ciekawostki Historyczne 2
Wiadomość napisał Radosław Matusiewicz w dniu 14.04.2017 r.

W trzeci dzień Wielkiejnocy (8 kwietnia 1863 roku), w rejonie Winnicy przeprawił się w sandomierskie oddział powstańców, który po krótkim postoju w Połańcu, ruszył w Góry Świętokrzyskie. Dowodził nim podkomendny Dionizego Czachowskiego, Andrzej Łopacki, szlachcic z bocheńskiego.

Jego adiutantem był Giebułtowski a szefem sztabu Żelechowski. Nad całym wojskiem czuwał kapelan oddziału bernardyn ks. Serafin Szulc. Oddział ten liczył 260 żołnierzy-partyzantów, a składał się z 2 kompanii strzelców /po stu/ plus 30 kawalerzystów i 30 kosynierów. Pierwszą kompanią dowodził Witold Rogojski, a kapitanem drugiej Czesław Tabaczyński, obydwaj oficerowie z wojska austriackiego. Kawalerię prowadził rotmistrz Bertoli wojskowy austriacki, a kapitanem kosynierów był Olszewski.

czytaj dalej...
Dziś Krakowiacy, jutro Kosynierzy
Wiadomość napisał Radosław Matusiewicz w dniu 13.04.2017 r.

Dziś w Elektrowni Połaniec, od niedawna wchodzącej w skład Grupy ENEA, zjawiła się niecodzienna delegacja. Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, w strojach krakowskich (a jakże) złożyli życzenia świąteczne Zarządowi oraz Pracownikom Elektrowni.

Miło jest widzieć, że nasze kościuszkowskie tradycje zaczynają się już w przedszkolu. Dzieci, a później młodzież ma coraz częstszy kontakt ze swoimi lokalnymi zwyczajami, co w przyszłości zaprocentuje pewnością siebie i świadomością, że pochodzi się z tak pięknego i bogatego w historię miasta jakim jest Połaniec.

czytaj dalej...
WESOŁYCH ŚWIĄT!
Wiadomość napisał Łukasz Orłowski w dniu 13.04.2017 r.
Konkurs plastyczny "100-lecie Kopca Kościuszki"
Wiadomość napisał Łukasz Orłowski w dniu 13.04.2017 r.
Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu, Miasto i Gmina Połaniec i Centrum Kultury w Połańcu ogłaszają Konkurs Plastyczny pn. "100-lecie Kopca Kościuszki". 
 
Tematyka prac konkursowych dotyczy pracy plastycznej, której motywem przewodnim jest postać Tadeusza Kościuszki. Pracę można wykonać w dowolnej technice plastycznej (malarstwo, rysunek, fotografia itp.)
 
Uczestnik konkursu może zgłosić jedną pracę. Prace przyjmowane są w CKiSz Połaniec. Termin składania prac upływa z dniem 5 maja 2017 r. 
 
Wystawa pokonkursowa prac laureatów i uczestników zaprezentowana zostanie w CKiSz Połaniec podczas tegorocznych obchodów Dni Połańca w dniach 7-13 maja 2017 r.
 
czytaj dalej...
Piknik z historią w Falentach
Wiadomość napisał Łukasz Orłowski w dniu 08.04.2017 r.

Sekcja historyczna Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu - Oddział Legii Polsko-Włoskiej nie zwalnia tempa. Zaraz po zakończonych w tym tygodniu wydarzeniach promocyjnych w Kielcach nakreślamy już plany wzięcia udziału w pikniku historycznym w Raszynie.

W sobotę 22 kwietnia, w Raszynie odbędzie się piknik historyczny, nawiązujący do bitwy mającej tu miejsce 19 kwietnia 1809 r. pomiędzy wojskami polskimi i austriackimi. Częścią imprezy będą pokazy musztry wojsk napoleońskich zrzeszonych w CENS (Centralno Europejskim Stowarzyszeniu Napoleońskim). Wśród pułków znajdować się będzie Legia Polsko-Włoska z Nysy i Koźla, do której należy część połanieckich kosynierów. 

czytaj dalej...
Udział w targach turystycznych Agrotravel 2017
Wiadomość napisał Łukasz Orłowski w dniu 05.04.2017 r.

Lokalna Grupa Działania - Dorzecze Wisły zaprosiła nasze Towarzystwo do wspólnej promocji Połańca i gmin zrzeszonych w grupie podczas tegorocznych Targów Agrotravel w Kielcach. W najbliższy weekend, 8 kwietnia, delegacja Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu wspólnie z Ochotniczą Formacją Młodych Kosynierów wezmą udział w IX edycji targów turystycznych. Nasze Towarzystwo współpracujące ściśle z LGD - Dorzecze Wisły przekaze na targi wydawnictwa promujące nasze miasto oraz zadba o "kościuszkowską" oprawę połanieckiego stoiska.
 
Targi AGROTRAVEL to wystawiennicza impreza o zasięgu ogólnopolskim, mająca na celu promowanie agroturystyki i produktu lokalnego. Stwarza ona okazję do degustacji, pozwala rozkoszować się specjałami regionalnych kuchni, daje możliwość obejrzenia prezentacji tanecznych i posłuchania pieśni i przyśpiewek zespołów ludowych występujących na ustawionej scenie oraz podziwiania prezentowanych na żywo umiejętności twórców ludowych z możliwością zakupu wyrobów rękodzielniczych. 
 
czytaj dalej... 1 2 379 80 81 
Projekt i realizacja: Łukasz Orłowski
Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu © 2008-2017
Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione
Wszelkie prawa zastrzeżone